Ekwipunek obowiązkowy

Po eksperymentach z dźwiękiem w latach 90., w 2000 roku U2 wydają album, który jest powrotem do muzycznych korzeni – melodyjnych i gitarowych hitów z lat 80., ale przede wszystkim  do naturalności i prostoty.  

W 2000 roku, tuż przed wejściem w XXI wiek, zespół U2 dał nam swój 10. album All that you can’t leave behind. Kilka miesięcy temu krążek skończył 20 lat i zdaje się, że nie stracił na aktualności. Patrząc jednak na okładkę, na której widnieją muzycy na lotnisku Charlesa De Gaulle’a we Francji, możemy poczuć ukłucie tęsknoty za czasami beztroskich wypraw. Zarówno to zdjęcie, jak i tytuł wydawnictwa sugerowałby swego rodzaju podróż, w którą wyruszamy bez zbędnego bagażu, zabierając tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Czym jest tytułowe „to, czego nie możesz zostawić”? Spójrzmy na piosenki z All that you can’t leave behind jako poszczególne etapy tej drogi i poszukajmy odpowiedzi. 

ETAP 1 WSTĘP – Beautiful day

Piosenka-ikona, zagrana na wszystkich koncertach U2 od dnia jej premiery. Stanowiła swego rodzaju przeskok zespołu do nowego rozdziału w ich karierze, choć właściwie był to powrót do dźwięków sprzed eksperymentów lat 90. Wchodzimy w to wydawnictwo z przytupem, jednak mocniejszych dźwięków możemy spodziewać się dopiero w refrenie, w utwór wprowadzają nas delikatne klawisze i spokojny wokal. Jak powiedział Bono „it’s a song about a man who has lost everything, but finds joy in what he still has” – piosenka o człowieku, który stracił wszystko, ale wciąż znajduje radość w tym, co pozostało. I radość ta na pewno udziela się słuchaczowi, gdy na pierwszy plan wychodzi gitarzysta The Edge ze swoimi energicznymi gitarowymi riffami. 

ETAP 2 POŻEGANIE – Stuck in the moment you can’t get out of, Elevation, Walk on, Kite

Po wstępie przechodzimy do drugiej części – piosenek zbudowanych wokół swego rodzaju pożegnań, jak powiedział sam wokalista. Pierwsza z nich, ballada „Stuck in the moment you can’t get out of” to rozmowa z przyjacielem Bono, który popełnił samobójstwo – rozmowa, którą chciałby z nim odbyć. Następnie czeka na nas równie emocjonalnie napakowane „Walk on”, opowiadająca o zostawianiu wszystkiego w imię wyższego dobra, w którym pada tytułowa fraza i odpowiedź na nasze pytanie: 


And love is not the easy thing

The only baggage you can bring

Is all that you can’t leave behind

A po nim Kite – piosenka zainspirowana sceną, gdy Bono puszczał latawiec ze swoimi córkami, który niestety rozbił się. Jest to swego rodzaju rozprawa wokalisty z samym sobą, choć jak twierdzi The Edge, gitarzysta zespołu – widzi on w tym utworzu dużo z relacji Bono ze swoim ojcem. Odpoczynkiem od emocjonalnych tematów jest piosenka Elevation, która stanowi swoisty zastrzyk adrenaliny, od początku uderzając nas mocnym gitarowym brzmieniem.

ETAP 3 MIŁOŚĆ – In a little while i Wild Honey

Dwie piosenki miłosne, które pozwalają na łagodny tranzyt między kwestiami jednostki opisywanymi w pierwszej części, a problemami w większym stopniu globalnymi, o których usłyszymy w dalej. In a little while to spokojna ballada, opowiadająca o tęsknocie za ukochaną osobą, podczas gdy Wild Honey zaskakuje nas swoim optymistycznym wydźwiękiem, w porównaniu do usłyszanych już kompozycji. I ta lekkość jest niezbędna na płycie – pozwala na głęboki oddech i odpoczynek w gęstwinie głębokich tematów.

ETAP 4 ZWĄTPIENIE – Peace on Earth, When I look at the world i New York

Tym razem zespół przyjmuje szerszą perspektywę – i ma gorzkie spostrzeżenia. Peace on Earth został napisany pod wpływem napięć w Irlandii Północnej, w tekście słyszymy brak nadziei na pokój na świecie i jakąkolwiek zmianę w człowieku. W kolejnym utworze When I look at the world wracamy do rozterek jednostki – tym razem dotyczą one kryzysu wiary i zwątpienia w to, co do tej pory stanowiło fundament. Piosenka New York, w którą wprowadza nas rytmiczna perkusja, opisuje to wyjątkowe miasto w dość ciemnych barwach – jako miejsce pełne zamętu, grzechu, wątpliwości. Ten etap znów dostarcza nam trudnych emocji, ale przed nami wciąż finał.

ETAP 5 NADZIEJA – Grace

Na koniec zespół daje nam nadzieję – pomimo zła w nas i w świecie jest nadzieja na ratunek – i jest nim łaska. W spokojnej, płynnej balladzie pozostawiają promyk słońca po całej podróży z All that you can’t leave behind

U2 zabierają nas w podróż różnorodną i wyboistą, pełną sprzecznych emocji. Pakują do walizki najważniejsze tematy i przekazują je słuchaczom. Na okładce reedycji płyty wydanej z okazji jej 20. urodzin widnieje grafika walizki z sercem w środku – z pewnością zespół włożył w to wydawnictwo mnóstwo serca. Wsłuchajcie się w nią i odkrywajcie swoje rzeczy, których nie możecie zostawić, wyruszając w drogę.

About Zeen

Power your creative ideas with pixel-perfect design and cutting-edge technology. Create your beautiful website with Zeen now.

Więcej wpisów
Może klasyczny rap połączy Polaków? – relacja z koncertu Łony, Webbera & The Pimps